To 1930 ο συνολικός πληθυσμός της Αθήνας ήταν 811.428 κάτοικοι. Από αυτούς οι 30.000 ήταν εγκατεστημένοι σε ό,τι σήμερα αποκαλούμε προάστια. Τα παλαιότερα προάστια της Αθήνας ήταν η Κηφισιά, «εύυδρος και δροσερή», το Χαλάνδρι και το Μαρούσι. Βέβαια σε μια εποχή που υπήρχε η διάσταση του «μέσα» και του «έξω» ή η αντίληψη της πόλης από «μέσα» προς τα «έξω», το «προάστιο» είχε μια σημασία αρνητική και, για μερικούς, απαξιωτική.
![](https://ci3.googleusercontent.com/proxy/B1metSHMHy2l9Aeh0mPxwq9MfoFaP40siMnXxOemaIJUAcC9mZw_uzMovtqw2bYMp9dXmj9rnPsCvtpg2Pe3V8i1O9RE_634_OtMoEqWvK3VQggfeCLo2dcjURnV84bWaCVvToZCbWSHNv7OsHQpPwd4mJ-V9uJCxNG1ld4zjSysr6iWlXooJ0wW_LT-1N2JvBG4H78iv5eMCLT0kJ8ixz1Zsl2-Du0X9dauQx7qn_Ue0_0CtRua-rl6ytaUEmlyQNc=s0-d-e1-ft#https://i2.wp.com/www.npress.gr/wp-content/uploads/2016/09/nellys-%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1-1930.jpg?resize=500%2C330)
![Νερουλάδες γεμίζουν με νερό τα υδροφόρα κάρα](https://ci6.googleusercontent.com/proxy/IVgAMh8eIilPU8zV0V-fSORBwpNG9NchE28wD8_hZaM0chZISV_sFublQ3FQny7eLFOR66xsjG67eGYjsKxWthrURnrwVeeX0zYKEBkJVXAqFx9q191mofXKyyQrJ2G6YNtKOWKVE1IICcttlTZ0UuB6hMocVyqrYgQ6cH-2ilT2YqHOhd8Mx0SUJg=s0-d-e1-ft#https://i2.wp.com/www.npress.gr/wp-content/uploads/2016/09/1930-1940_Neroulades-me-idrofora-kara.jpg?resize=618%2C548)
![Υδροδιανομέας: Διανομή νερού από τις κοοινόχρηστες βρύσες στις γειτονιές της Αθήνας 1933.](https://ci4.googleusercontent.com/proxy/jk2sO6gMuBLV5ZqYMsxjoDUCi8-tmr78ddKSO3AQkOQan6OAh-BjRmKOB2ZeiSuV7cl-3dN9sowhi0fdu_UZjN5Ctiovs3BMFISizLdtTMk50cd4i2HeXUgWR53TiwzwA_5UkVyJCLeTu71Ug-LQ71w1hTQ8G7Rz=s0-d-e1-ft#https://i1.wp.com/www.npress.gr/wp-content/uploads/2016/09/1933_Dianomi-nerou.gif?resize=618%2C404)
![Λεωφόρος Αλεξάνδρας στους Αμπελοκήπους (το κτήριο είναι του Υγειονομικού) 1936.](https://ci5.googleusercontent.com/proxy/mQ-wTgtnSzDgrDoiPJS_sASWOHxjEvPIB8xXrls_j5doPcoNKu6YZ46CuL9A4P44qH8GIrLy3QWE7GoNuQBQOCaaPm83x9GfCqrnxcMpAdpP1QQbPcjJDvwsiPBwh0vEcukZn9gpuV0Prcc2G60WWFR7VuvcsKeR83B-cI5u5A4h=s0-d-e1-ft#https://i1.wp.com/www.npress.gr/wp-content/uploads/2016/09/1936_Aleksandras-Igionomiko.jpg?resize=618%2C426)
![Η λεωφόρος Αλεξάνδρας στην συμβολή της με την λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας, στους Αμπελοκήπους 1937.](https://ci6.googleusercontent.com/proxy/p7Znw1Nm4sxdqHhFs3K3q-hOZwKcfaupbZ-kmTInKLUwUWhiE5EL5HjbMwp79h66FdwNLCKsAEYT-4_5L50tqGEflxfRrSO2CzMBBa0lGJkaNF_trRy06ocVqfqkU1l6Zq2kFAk_zOI5rt39i5ZPzVgM6caq1HwSBPTjeukaMulyH5Tu=s0-d-e1-ft#https://i0.wp.com/www.npress.gr/wp-content/uploads/2016/09/1937_Aleksandras-ke-Vas.Sofias.jpg?resize=618%2C387)
![Ένα από τα πολλά πηγάδια που υπήρχαν στις αυλές των αθηναϊκών σπιτιών 1938.](https://ci6.googleusercontent.com/proxy/CZ8jBbPzBFPwrG45GlXTO4MiA1PIXIXpaDlNuZJbIrxw93Eb-XaNAGw5lzJ88-gvB8iwbnMM2RJ1uz_JCv_KWeDjJAQpE3hVOoHjRiBtirKIMRYJSBWkZcN-oM69oSpRu8yAbp5DHwo295qLRoaNKfo=s0-d-e1-ft#https://i2.wp.com/www.npress.gr/wp-content/uploads/2016/09/1938-pigadi.gif?resize=618%2C523)
![Στον δρόμο, για το μεροκάματο...](https://ci6.googleusercontent.com/proxy/gQELPFiHhmsrcyKkd5-8OerB7AwMGahFZR1Cgox4MQZkX9fuF8olimpX7MCvqI3k-7ESuSB0OnRD0Pi6teAJS3Ulq8U_j5B1472kWSUlhiVyjXoIqIk6KfClp-NXoD-AZuOEWjR8soXPSGfpN1XSNx-ChKHa8_FJEU-ksw=s0-d-e1-ft#https://i1.wp.com/www.npress.gr/wp-content/uploads/2016/09/1940-44_katochi_pedaki.gif?resize=618%2C445)
![Αποτέλεσμα εικόνας για Η Αθηνα του 1920](https://ci3.googleusercontent.com/proxy/eH3h4f38ngMJdUhSw5ROqZ-meShAZmJ7Jp8483HRGyO5AtpA7dGRlcxJfl9roWES1LPvoJLC8Wt2gAbXOxEfEef-aCJdaoASbzEvwQKjmYB5CsVeEHfnioW7vQaR8xLL8l3bT9Dl1pl73ul6LNavOSarTBW6o7jHIDNoU4oGWA3Ca4tyRPrzKj764ER_t5vbjUs=s0-d-e1-ft#https://i2.wp.com/image.slidesharecdn.com/palia-athina-110101142439-phpapp01/95/old-times-athina-14-728.jpg?resize=618%2C463)
![](https://ci6.googleusercontent.com/proxy/nD3kKn1GEBLnIjNpiUZ7aaSpMjtZzOYUMzK3l1I0e47lL8S1cU9rbd9qGH-64bJXOIC3x376jo47Ne4h8qtuEAUCPyaGe-VbN6AqGKVTDGHomV3GRz4CL3231mihqyFIPqODAEisP7ETAFy16vsnjpzjMmRQXzn0WB2kGhdPhKGUUZGL7tQda--uVLABrQBsgosjtGDUrxnx3qSW66_HJGlnomrX87aWTgqxY7RSFR4CZla__pYYBmh7T8WwnE_Af-brGZVu43xbJlGn-yRWpngf0s_AdMgISRUuOQ=s0-d-e1-ft#https://i2.wp.com/1.bp.blogspot.com/-R0J4-jKwyYc/T8oASNedMdI/AAAAAAAACUU/9v8kFq-Q040/s1600/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%A0%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B7.jpg?resize=618%2C398&ssl=1)
![](https://ci4.googleusercontent.com/proxy/tP2QBFyXy_uHxsHuaQGifwxcQIlT7d0RN4NUeeM4-D0tCHgXsfPewkvvfA_DwPQDtAUQw-7UIZcPhO9i1KNZniNojArVnnQfEzJl0clBA5gIl4_8SlsaspBFT3XGK-mbQfVsCFpm3BrWlRoRILwfeUBYKHIGM1f-plm7kAAWlmDQWbJasy9zPq0dhOT7xGfjmfX5ZlXcoj4OwGYvLgEy=s0-d-e1-ft#https://i0.wp.com/2.bp.blogspot.com/-0YZUNU3mxSA/T8n_E9nYtdI/AAAAAAAACUM/RMU5yzrzSOE/s1600/ODOS+PANEPISTIMIOU.jpg?resize=618%2C357&ssl=1)
![ΑΘΗΝΑ 1930 680](https://ci3.googleusercontent.com/proxy/QIe62UFdG9eGwrauM0veFAqjM2kdXQoNjuznDSSGFiSCAC4gznf9l1mvRA-2Try8hwT_Q8AAml67qARmyknAi3Vm31dSjeid5C80i0kRV-feZwBME1AMrEkddK_VEQz6AsUtiTUgL6db1w0NQoNJIt14wD1VWdeq3cO26aWeRys_QcS7hfE=s0-d-e1-ft#https://i2.wp.com/static.in2life.gr/media/pics/pics680/941521-athina_1930_680_442075_I9C1R9.jpg?resize=618%2C309)
![ΑΘΗΝΑ 1930 680 5](https://ci5.googleusercontent.com/proxy/wVerBpzUmxv-LaRtsNcY5HqHUS6qZXwiET7e9umgiWSH9KaM6LsUMF7D596w1raXtwDjd0SSKlx6qP1XTl5uD0Sg5cr1xGWxqqyxTi9S0WE87EsEtvgsdFcd2FD-Rf8jbJE-OWmXeaTvZ7-fKVJXMBLtTEDEx4eE0ZQbGyvO7v5mM9hlFeM2_Q=s0-d-e1-ft#https://i2.wp.com/static.in2life.gr/media/pics/pics680/941500-athina_1930_680_5_442068_5264LR.jpg?resize=618%2C309)
![ΑΘΗΝΑ 1930 680 3](https://ci3.googleusercontent.com/proxy/u0_WiOfO03KNLMDfTJYCN8KgspX5k1GRGSmik79OA2ubLcOYRM-i8cwNBJYREwfaeSdCf9kdb4BSbGe1Bkqd4-RFYZDnnElpFFkPV1kr1bH6VBgmY6fdhpPIDAoswwHvHq75nA2HjB617FUqsadRIt6me6Bz6t8qWcSTIofFJrjvzWUcnuQYWQ=s0-d-e1-ft#https://i2.wp.com/static.in2life.gr/media/pics/pics680/941506-athina_1930_680_3_442070_TW3992.jpg?resize=618%2C309)
![ΑΘΗΝΑ 1930 680 2](https://ci6.googleusercontent.com/proxy/UQ7WWTvYlF5vuPtSZ9eKw_oUfTmhnNYcCoa2o0zXplwISk7Ps_354vKzb7NI53x9JkR3-MNqn7QZNd5XiLTGXDrzDSJLlZnDSlRIuKdmqxYEpm0ME-JkOz1eui-L1DUhqdgkBnMMhfeoZUSFQiQaAUgZu0jBn9S3RCotlxPgWltOuHv4ICLb3Q=s0-d-e1-ft#https://i0.wp.com/static.in2life.gr/media/pics/pics680/941509-athina_1930_680_2_442071_O5B5Zi.jpg?resize=618%2C309)
![](https://ci3.googleusercontent.com/proxy/n8PUU7Ch9YipOHMziFJPwFGqlYOPG5L10FCchP28XHlF_n5To2rlJEW6nqaV_uSzkLDPj9qUiddghQmi09W8pc5pv7Qg0oQW5Yxf82gb7ZQsFkNsRBfmPbDZa5P9lvGT=s0-d-e1-ft#https://i0.wp.com/farm3.static.flickr.com/2763/4244615015_19a724f30d_o.jpg)
![](https://ci4.googleusercontent.com/proxy/GIw4vFABdmlGpxDp4lynNKLe-SexG1vPcmUKwAlgGfR6eJmDl3iFrDfkDzbIuZNAkh1UTf4Lp_5vqaipHnsB99fK1R8mGFclWMNtc3qACv1HHNKsviN4UM4K25OScuwKHqMxYfgMBZZsOKlxknDLA9tOxg-CSTWkEA=s0-d-e1-ft#https://christiannaloupa.files.wordpress.com/2009/05/1930s-stadiou.jpg?w=586&h=400&resize=618%2C422)
![Αποτέλεσμα εικόνας για 1930 Αθηνα](https://ci5.googleusercontent.com/proxy/fESHy1Gaz-nQd9czOncjy3wK-aw9_DlG3KZPRvWxGxNlZRuOyfR0crYKrJtPlZB07uF85p58RtwY-nTYm_qvNeHKPTbVLqKGE16iYU0OeizqDil0Yb_isey91fD51eSJzPBfmOlNN6H47aLaZODn8ErB2wUy4oR7kekxKQsEylTmFAJt-VIi=s0-d-e1-ft#https://i1.wp.com/image.slidesharecdn.com/palia-athina-110101142439-phpapp01/95/old-times-athina-29-728.jpg?w=618)
![](https://ci6.googleusercontent.com/proxy/7uKxsIqRfbPTww5cYDgTGgJzjPFwZ7se3UOlPDs8_hsHaUsLrW9G-bqN7g-JJ2J_l5YDb8zz9PxWV2d7V6M-jdnV8yTPcdxkaolubzxScDoW2l44YykMvGaCZUFGvxnuFuNWCP8au6v_mXG4eFYq46DJkgtiSGoCdRxU9pBnJJLxDsrl_38=s0-d-e1-ft#https://i1.wp.com/paliaathina.com/media_files/images/content_594/main_photos-pasarella-30s-.jpg?resize=618%2C288)
http://www.npress.gr